CENTRUM B+R
POZNAŃ
Celem Centrum Badawczo-Rozwojowego w Poznaniu jest rozwijanie autorskich podejść opartych o RNA, które może stanowić zarówno skuteczny i bezpieczny lek, jak również innowacyjny cel dla nowych terapii o potencjalnym zastosowaniu w leczeniu schorzeń stanowiących niezaspokojone potrzeby medyczne, takie jak nowotwory oraz inne choroby cywilizacyjne
Zespół Medicofarma Biotech składa się ze specjalistów z dziedzin naukowych t.j. biologia molekularna, biotechnologia, biologia komórkowa, nanotechnologia, biochemia, chemia i farmacja. Tworzymy różnorodny i interdyscyplinarny zespół o szerokich kompetencjach i bogatym doświadczeniu zdobytym w polskich i zagranicznych jednostkach naukowych. Wykwalifikowana kadra, wieloletnie doświadczenie i zaangażowanie gwarantują wysoką efektywność, a także skuteczność w realizacji zaplanowanych celów.
Wykorzystując kompetencje w zakresie biologii molekularnej i farmacji opracowujemy pierwsze w swojej klasie produkty lecznicze oparte o RNA, które mogą stanowić terapię dla chorób cywilizacyjnych w tym onkologicznych.
Projekty:
Autorski projekt o nazwie TenasiRNA – Therapeutic tenascin interfering RNA – Terapia antynowotworowa oparta na technologii RNA
Zastosowanie RNA w tworzeniu innowacyjnych terapii leczniczych zapobiegających wczesnym wznowom/przerzutom nowotworowym, poprawiającym komfort życia i wydłużającym życie pacjentów.
Projekt: Związki niskocząsteczkowe o działaniu przeciwnowotworowym – TymSTOP
Projekt badawczo-rozwojowy mający na celu komercjalizację nowej cząsteczki aktywnej w terapii raka jelita grubego, raka piersi oraz glejaka wielopostaciowego poprzez inhibicję syntazy tymidylanowej oraz hamowanie szlaku sygnalizacji Wnt, który jest nieprawidłowo aktywowany w przypadku ww. nowotworów.
Projekt: IBShot® (dawn. POST-COVID-19 RECOVERY)
Prace badawczo-rozwojowe w celu wytworzenia innowacyjnego napoju naturalnego o naukowo potwierdzonej skuteczności regeneracyjnej, wspomagającego łagodzenie objawów zespołu jelita drażliwego (IBS), w tym występujących jako powikłanie COVID-19, dotowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
TenasiRNA – Therapeutic tenascin interfering RNA – Terapia antynowotworowa oparta na technologii RNA
Kluczowe cechy projektu:
Innowacyjność projektu:
- Wskazania – złośliwe nowotwory stanowiące niezaspokojoną potrzebę medyczną, np. glejak, rak trzustki;
- Terapia oparta na RNA zamkniętym w nanocząstkach lipidowych;
- Badanie kliniczne typu First-in-human;
- Pierwszy lek w klasie leków RNA wpływających na macierz zewnątrz-komórkową tzw. First-in-class drug;
- Modyfikacja funkcji komórek macierzystych nowotworu;
- Uwrażliwienie na standardową terapię.
- Cząsteczki aktywne chronione trzema zgłoszeniami patentowymi.
Badania przedkliniczne oparte o organoidy oraz biodrukowalne modele komórkowe pozyskane z tkanek pacjentów – ang. Patients specific ex vivo models of human tumours (współpraca ze szpitalami klinicznymi) – takie modele odtwarzają naturalne warunki panujące w nowotworach.
- Szeroki potencjał komercjalizacyjny – zastosowanie w nowotworach o wysokiej ekspresji celu terapeutycznego;
- Rak piersi – ok. 200.000 przypadków rocznie;
- Rak jajnika – ok. 300.000 przypadków rocznie;
- Rak trzustki – 500.000 przypadków rocznie.
Związki niskocząsteczkowe o działaniu przeciwnowotworowym – TymSTOP
Kluczowe cechy projektu:
Innowacyjność projektu:
- Nowa cząsteczka o wysokim potencjale patentowym;
- Podwójny mechanizm działania;
- Wysoka aktywność przeciwnowotworowa in vitro wobec różnych typów nowotworów;
- Selektywna indukcja programowanej śmierci komórki (apoptoza), in vitro w różnych liniach komórkowych;
- Wywołuje efekt farmakodynamiczny, tj. inhibicję migracji komórkowej (hamowanie procesu metastazy);
- Wysoki poziom bezpieczeństwa – znacznie niższa toksyczność niż znane leki z grupy inhibitorów syntazy tymidylanowej;
- Projektowany w formie proleku i doustnego podania.
Istotny potencjał komercjalizacyjny w oparciu o niskie koszty produkcji i wysoką skuteczność.
Inhibitor znajdzie zastosowanie w leczeniu szeregu nowotworów – glejaka wielopostaciowego, glejaków o niskim stopniu złośliwości, raka jelita grubego oraz potrójnie ujemnego raka piersi (TNBC) – nowotworów stanowiących wyzwanie dla współczesnej medycyny.
IBShot®(dawn. POST-COVID-19 RECOVERY)
Kluczowe cechy projektu:
Innowacyjność projektu:
- Innowacyjność: pierwsze na świecie zastosowanie autorskiej substancji aktywnej o potencjale wspomagającym regenerację bariery jelitowej w produkcie typu „shot” stanowiącego żywność funkcjonalną.
- Dofinansowanie ze środków publicznych: projekt dofinasowany przez NCBR w ramach konkursu NUTRITECH 1, kwotą ponad 5,3 mln PLN. Nr projektu: NUTRITECH1/001Q/2022.
- Współpraca: Konsorcjum trzech uzupełniających się podmiotów: Medicofarma S.A., Medicofarma Biotech S.A. i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Badania w modelach in vitro i in vivo oraz z udziałem Pacjentów potwierdzające bezpieczeństwo i skuteczność napoju w kontekście łagodzenia objawów IBS.
Badania przemysłowe w celu opracowania skutecznej formulacji i skalowalnej produkcji.
Prace wdrożeniowe w celu zapewnienia szerokiej dostępności produktu, m.in. w sklepach spożywczych, wspierane przez promotorów z branży medycznej.
Dofinansowanie ze środków publicznych: projekt dofinasowany przez NCBR w ramach konkursu NUTRITECH 1, kwotą ponad 5,3 mln PLN. Nr projektu: NUTRITECH1/001Q/2022.
Współpraca: Konsorcjum trzech uzupełniających się podmiotów: Medicofarma S.A., Medicofarma Biotech S.A. i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Znaczny potencjał rynkowy w oparciu o zapotrzebowanie ze strony pacjentów oraz opinie ekspertów.