WSPÓŁPRACA Z

INSTYTUTEM CHEMII BIOORGANICZNEJ
POLSKIEJ AKADEMII NAUK

I projekt

Innowacyjność produktowa
oraz procesowa

W ramach projektu:
Utworzenie Laboratorium Badawczo – Rozwojowego firmy Medicofarma S.A.

Projekt dotyczy utworzenia infrastruktury B+R poprzez inwestycje w aparaturę, sprzęt, która służyć będzie prowadzeniu prac badawczo rozwojowych na rzecz tworzenia innowacyjnych produktów i usług. Głównym celem realizacji projektu jest stworzenie laboratorium badawczo – rozwojowego dla firmy Medicofarma S.A. oraz przeprowadzenie prac badawczo – rozwojowych zgodnie z opracowaną agendą badawczą w zakresie osiągnięcia innowacji produktowej i procesowej.

Cel projektu:
Innowacyjność produktowa oraz procesowa
– opracowanie i wdrożenie 5 suplementów diety

W zakresie uzyskania innowacyjności produktowej przedmiotem oraz celem badań będzie opracowanie i późniejsze wdrożenie 5 suplementów diety, zawierających witaminy i minerały, o kontrolowanym uwalnianiu składników. Będzie to unikalna propozycja dla pacjentów poszukujących nowoczesnych preparatów o zwiększonej efektywności działania i przyswajania. Preparaty będą należeć do grup produktów: likwidacja zmęczenia organizmu, poprawa odporności, poprawa witalności oraz poprawa zdolności intelektualnych. Na podstawie uzyskanych wyników badań opracowana zostanie technologia produkcji i formulacja dla nowej generacji innowacyjnych, 5 produktów będących suplementami diety.

Unikalność planowanych produktów ma III wymiary:
  • unikalny skład, jako unikalne połączenie substancji czynnych – innowacja produktowa,
  • zaawansowana technologia uwalniania grup składników w różnych fazach czasowych – innowacja procesowa,
  • skład bezpieczny dla konsumenta pod względem zmian epigenetycznych mogących prowadzić do procesu kancerogenezy.

WSPÓŁPRACA Z INSTYTUTEM CHEMII BIOORGANICZNEJ PAN (ICHB PAN)

W ramach projektu:
Utworzenie Laboratorium Badawczo – Rozwojowego
firmy Medicofarma S.A.
Medicofarma nawiązała współpracę z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN (ICHB PAN) w celu przeprowadzenia prac badawczo-rozwojowych mających na celu określenie zmian epigenetycznych (modyfikacje DNA) pod wpływem małocząsteczkowych substancji czynnych zawartych w suplementach diety. Na podstawie tych danych zaprojektowane zostały nowe, innowacyjne suplementy diety oparte o profilowanie epigenetyczne. Powyższy cel realizowany był poprzez zastosowanie najnowszych metod epigenomiki w analizie globalnej metylacji DNA ważnej z punktu widzenia zdrowia ludzkiego.

II PROJEKT

Uruchomienie produkcji innowacyjnych
dermokosmetyków

W ramach projektu:
Wdrożenie wyników prac B+R i uruchomienie produkcji innowacyjnych dermokosmetyków zawierających opatentowaną cząsteczkę 4-N-furfurylocytozynę.

Przedmiotem projektu będzie wdrożenie do własnej produkcji wnioskodawcy wyników prac B+R, zakupionych od jednostki naukowej IChB PAN, które zostały objęte ochroną patentową w Polsce i zagranicą a także badań własnych, wykonanych przez renomowanego dr medycyny estetycznej. Dzięki temu do sprzedaży aptecznej, w której Medicofarma SA ma ugruntowaną pozycję, zostaną wprowadzone preparaty dermo-kosmetyczne, zawierające opatentowaną kompozycję przeciwstarzeniową z 4-N-furfurylocytozyną, zwiększającą żywotność fibroblastów i przeciwdziałającą skutkom działania wolnych rodników. Jest to naturalna substancja należąca do roślinnych hormonów wzrostu, która ma zdolność do opóźniania i zapobiegania niekorzystnym zmianom spowodowanym starzeniem się skóry. Jest efektywnym antyoksydantem, hamującym degradację komórek skóry. Jej korzystne działanie na materiał genetyczny polega na stymulacji mechanizmów naprawczych DNA, bez wywoływania efektów ubocznych. Badania laboratoryjne substancji potwierdziły brak jej cytotoksyczności i cytostatyczność. Badania aplikacyjne pokazały wyższą skuteczność działania preparatów kosmetycznych na bazie 4-N-furfurylocytozyny nad innymi dostępnymi na rynku. Nowe produkty będą cechować się większą biodostępnością i trwałością substancji czynnej, a także wysokim poziomem bezpieczeństwa i naturalnością składu. Realizacja projektu pozwoli na komercjalizację prac badawczych przeprowadzonych przez szanowany ośrodek badawczy i wykorzystanie mocnych stron Medicofarmy.

W tym celu Medicofarma nabyła wyłączną licencję na patent US8404660B2 „Method of obtaining of 4-N-furfurylcytosine and/or its derivatives, an anti-aging composition and use of 4-N-furfuryl cytosine and/or its derivatives in the manufacture of anti-aging composition” od Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN.

III PROJEKT

TEST COVID-19

W ramach projektu:
Test genetyczny RT-PCR o nazwie MediPAN-2G+ FAST COVID

Efektem skutecznej współpracy z Instytutem Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk jest wprowadzenie na rynek pierwszego polskiego testu genetycznego na SARS-CoV-2. Naukowcy z poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, opracowali test o nazwie MediPAN-2G+ FAST COVID, który daje możliwość wykrywania dwóch specyficznych genów koronawirusa. Medicofarma S.A zajęła się realizacją serii pilotażowej, a następnie kompleksową produkcją testów. Intensywne prace badawcze naukowców oraz szerokie możliwości naszego zaplecza produkcyjnego pozwoliły wprowadzić na rynek jeden z najszybszych tego typu testów o wyjątkowo wysokiej czułości reakcji wykrywających wirusa.

MediPAN COVID SARS-CoV-2 to pierwszy polski test genetyczny do wykrywania wirusa SARS-CoV-2. Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk jest wiodącym ośrodkiem naukowym, od wielu lat specjalizującym się w badaniach RNA, w tym w badaniach wirusów zawierających RNA jako swój materiał genetyczny. Do takich wirusów należy również koronawirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19. W wyniku prac badawczych powstały trzy generacje testu genetycznego wykrywającego wirusa SARS-CoV-2.